Молодь і книга

«Читаю я! Читає вся моя сім’я!»

З досвіду роботи бібліотеки-філіалу №1 с. Рожнів

Левко Марія Миколаївна
Завідувач бібліотеки-філіалу
(будинку культури ім.. А. Красовського)

с. Рожнів
Косівського району
Івано-Франківської області

«О, книга! Пресвята Богине!
Народу й роду берегиня!
Неопалима купина!
По всіх вертепах і яскинях,
Неначе зірка провідна
Великомученице, ти
Нас освіти і освяти!…
Ти мов цілющою водою,
Нас пригощаєш колядою
І віщим словом Кобзаря!»

Молодь і книга – поняття нероздільні. Особливо актуальна ця тема в час розбудови нашої молодої і одночасно стародавньої української держави.

Молоді люди мають змогу жити і реалізувати свої таланти і здібності в новому тисячолітті.

Рожнівська сільська бібліотека, працюючи з юнацтвом, бачить свою головну мету в тому, щоб допомогти людям розібратися у деяких питаннях з правової освіти, знаючи молодіжні проблеми, донести їм правову інформацію.

Бібліотека проводить роботу у рамках Всеукраїнських та регіональних акцій: акція «16 днів без насильства», до Всеукраїнського дня боротьби з тютюнопалінням – акція «Не палю, не палив і не буду палити», «Передплатимо всі разом, прочитає кожен», «Подаруй бібліотеці книгу».

Важливою формою духовності є правова культура, як система інтелектуальних установок суспільної свідомості молоді.

Бібліотека допомагає у засвоєнні законів нашої держави, основних положень Конвенції про права дитини.

З метою пропаганди здорового способу життя проводяться круглі столи «Про совість і сором, справедливість, чесність, порядність», міні-диспути: «Правова Держава – яка вона?» «ВІЛ/ СНІД. Знання і розуміння» (до Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/ СНІДом – 1 грудня); виховна година «На гачку у нікотину» (До Дня боротьби з тютюнопалінням – 31 травня).

Залучаючи молодь до читання та участі у проведенні масових заходів, бібліотека велику увагу приділяє вивченню читацьких потреб та запитів юних читачів, їхніх уподобань. З цією метою проводяться моніторинги, такі як «Читаємо літературу з питань мистецтва», соціологічні дослідження «Книга, читання, бібліотека».

Всі ці заходи сприяють удосконаленню обслуговування користувачів та підвищення якості надання бібліотечних послуг.

Сільська бібліотека добре знана серед молоді села. Адже, саме тут молоді люди мають змогу звернутись до духовних джерел невичерпної скарбниці – бібліотеки, отримати потрібну інформацію з різних галузей знань. Поглибити круг інтересів, широту поглядів, суджень.

Молоді люди усвідомлюють, що саме їм прийдеться творити день сьогоднішній і день завтрашній, а для цього їм потрібно звертатись до праць наших науковців, в тому числі і минулих століть.

Як тут не згадати думку мудрого Гельвеція «Будь-хто, вивчаючи історію народних бідувань, може переконатись: більшу частину нещасть приносить неуцтво».

Бібліотека завжди у пошуку сучасних інноваційних, найбільш привабливих для читачів форм популяризації книги.

Перевагу надаємо дискусійній основі спілкування.

До масових заходів, таких як літературно-мистецькі свята, які проводимо спільно з Будинком культури, школою, дитсадком, ігри-конкурси, міні-диспути, подорожі, круглі столи, зустрічі з цікавими людьми, презентації книг, стараємось залучити молодь села.

Залишилось у молодих людей села незабутнє враження від презентації книг Геника С. «Людина. Сім’я. Україна», «Обдарована дитина», «Крути, січень 1918р.», М. Гушула «Рожнів і рожнівчани».

У травні цього року відбулась презентація нового видання «Нариси історії села Рожнів» за участю видавців книги – рожнівчан, які працюють У Львові, Києві, сільського голови, підприємців-спонсорів видання. Багато рожнівчан прийшли на презентацію цілими сім’ями. Вони почули історію написання цієї унікальної книги, побудованої на основі рукописних матеріалів рожнівчан Василя Мацюка, Федора Мацка, Івана Бідолаха, Михайла Борука, Федора Погребенника. Ці мудрі, не байдужі люди давно відійшли у вічність, але їхня творча праця житиме у віках і стане для наших людей відтворенням історії часу, в якому жили наші предки.

Багато уваги бібліотека приділяє родинному читанню.

Проводяться зустрічі поколінь «Від роду йде життя людини»; Дні сімейного спілкування «Усе найкраще на землі – від матері, сім’ї, родини», «Сімя і бібліотека», перегляди сімейного альбому.

Користуються попитом книги, представлені на книжковій виставці «Читаємо всією родиною». Книга «Українці, свята. Традиції. Звичаї» для директора Будинку культури Марії Свирид стала поштовхом для проведення у Будинку культури Золотих весіль з усіма весільними атрибутами: дружками і дружбами, весільним деревцем і весільними калачами та рушниками, танцями і весільними піснями. Так при великому зібранні гостей відсвяткували свій золотий ювілей подружнього життя сім’ї Івана Мартинюка та Федора Чорнокниша.

Відрадно, коли по дорозі зі школи, чи дитячого садочка, хтось з батьків чи бабуся, ведучи за ручку дитину, заходять до бібліотеки.

Дитина тягнеться до дитячих книжечок з яскравими палітурками, а (молоді батьки) дорослі в цей час цікавляться серйознішою літературою. Скажімо сучасними письменниками: Оксаною Забужко, Юрієм Андруховичем, чи Марією Матіос.

Не байдужі до теми висвітлення білих плям історії українського народу середини минулого століття оцінять документально-художні повісті Михайла Андрусяка «Брати вогню», «Брати грому», «Брати просторів».

До уваги молодих господинь та господарів тематичні полички «Домашня ферма», «На допомогу городникам», «Садоводу-любителю», «Пасіка. Бджоли. Мед», «Будьмо здорові».

Серед преси затребувані журнали «Будьмо здорові», «Дім. Сад. Город», газета «Порадниця».

Ліричні душі молодих рожнівчан таких як Солудчик Назарій, Намісник Валентин, Холовчук Вікторія, Радиш Ірина, Рубаняк Ніна зацікавлять вибрані твори Бориса Олійника, твори в трьох томах Тараса Мельничука, твори Степана Пушика, творчий набуток рожнівського письменника Богдана Радиша-Маринюка.

Враховуючи те, що поезія для молоді потрібна, як повітря, при бібліотеці вже пару років діє літературна студія «Паросток», яка налічує 30 чоловік – це учні школи-колегіуму, читачів бібліотеки різного віку.

На засідання, які проводяться один раз в два місяці приходять і знатні люди села, цінителі літератури та мистецтва, народної творчості: голова громадської ради Іван Мартинюк, місцеві композитори Григорій та Василь Пилип’юки. Керівник кіностудії «Черемош» Юрій Магдич. Гостями засідань часто бувають поети-краяни: поет Косівщини Микола Близнюк, хірург Заболотівської рай лікарні, поет Володимир Боднарук, рожнівський поет Ярослав Щербань.

З особливою увагою присутні слухають виступи юних літераторів. До речі, матері та бабусі юних талантів теж бувають присутні на таких засіданнях.

Дуже до вподоби всім вірші Ніни Рубаняк, старшокласниці нашої школи. У її віршах «Життя» і «Дощик» недитяче сприйняття світу, висока майстерність творення.

Як справжній митець описує красу рідного краю в своїх віршах випускниця школи, нині молодий підприємець Вікторія Холевчук.

Скільки доброти і ніжності у її вірші «Мама». Саме цей її вірш поклав на музику Григорій Пилип’юк, дуже вимогливий місцевий композитор.

Вікторія видала свою збірочку віршів під назвою «Мої роздуми», які подарувала сільській бібліотеці. Кажуть, якщо людина талановита, то вона талановита в усьому.

Пробує писати вірші і наш активний читач, старшокласник Валентин Намісник, неодноразовий переможець районних оглядів-конкурсів з художнього читання, відмінник у навчанні. У його вірші «Україна» є такі слова:

«… Встала ти з ярма,
Труднощі спіймала
У кулак міцненький
Гетьмана Богдана
Козаків-нащадків ти не забувала
Славу українську їм подарувала
… в душі їхні поселила
Ти вогонь кохання
Полюбили вони землю
Рідну без вагання»

Навіть відгуки на прочитані книги Валентин пише у віршованій формі. Хлопець добре усвідомлює, що йому ще потрібно багато працювати над удосконаленням своєї поетичної творчості, але він налаштований на успіх.

Повні любові і доброти віршовані рядки і Назарія Солудчика та інших літстудійців.

Хтось творить поезію, хтось нею насолоджується , хтось розбиває її на строфи: ямби, хореї. Але всі ці люди сходяться в одному: вона потрібна їм, вона запалює їхні серця, загострює світосприйняття.

Актив бібліотеки і Будинку культури при сприянні виконкому, депутатів сільської ради багато роблять для мистецького розвитку молоді. Молодь села з охотою бере участь у різних літературно-мистецьких заходах.

Запам’яталось мистецьке свято «Родина, як зірка єдина», яке проходило на подвір’ї Будинку культури. Святково прибрана сцена. Навколо виставки літератури «Читаємо всією родиною», художньої вишивки, ткацьких робіт, дерев’яних виробів, різні експонати старожитностей села.

Учасники аматорських колективів – в основному родини села.

Присутні були приємно вражені виступами родини Марії Свирид, Василя Пилип’юка, Григорія Пилип’юка, Федора Чорнокниша, Любомири Бойко – матері тринадцяти дітей, Марії Левко – завідувача бібліотеки, матері трьох синів і однієї доньки, бабусі чотирьох онуків і двох внучок.

Саме з онуками і був розроблений сценарій виступу:

Бабуся: Минають дні, роки, епохи, але найбільш цінним, найбільш дорогим для кожної людини залишається її родина.

«Природа створила людей такими, якими вони є, подарувала їм велику втіху від багатьох лих, наділивши їх сім’єю і Батьківщиною» італійський поет і філолог Нікколо Фосколо

Віддавна існує думка про те, що втративши гроші, можна їх заново заробити, втративши батька-матір, сім’ю, родину – цього не віднайдеш повторно.

Адже всі ми в цьому світі єдині і неповторні.

Як писав колись Василь Симоненко:

«Ти знаєш, що ти – людина:
Ти знаєш про це, чи ні?
Усмішка твоя – єдина, мука твоя – єдина,
Очі твої одні…»

А зараз Андрійко розповість вірш Дмитра Куровського «Про мене», адже він у батька-матері теж один.

Бабуся: В часи сивої давнини, приблизно в VІ – V ст. до н.е. в один і той же час у Вавилоні, Китаї, Індії, Європі поширився моральний постулат про те, що треба до людей ставитися так, як ти хотів би, щоб вони ставились до тебе. Йому надавали такої ваги, що стали називати «Золотим правилом моралі».

Поміркуємо над мудрим повчанням наших предків, якими вони хотіли бачити нас – своїх нащадків.

Вірш Василя Щурата «Заповіт Ярослава Мудрого» читає найстарший внук. Старшокласник Назарій.

Бабуся: Тож, творімо добро. Зміцнюймо наші родини. Дбаймо про красу природи, оновлюймо й прикрашаймо рідну землю! Любімо її усім серцем!

Пісня «Осінь». Виконують всі. Акомпанує на баяні внук Олександр.

Заключне привітання Андрійка.

Ознайомлення присутніх із книгами, представленими на книжковій виставці «Читаємо всією родиною».

Сьогодні поряд з книгами є і (комп’ютер) електронні носії інформації. Але ніякі сучасні технології не зможуть замінити книгу. Вони ніколи не стануть книзі конкурентами, а тільки добрими помічниками і партнерами.

Книга завжди була, є і буде на першому місці в житті кожної людини.

Не забуваймо слава великого Денні Дідро «Люди перестають мислити, коли перестають читати».

Головне завдання бібліотеки – донести до молоді, що найбільша наша цінність – це книги. Як влучно підтвердив цю незаперечну істину Дмитро Білоус у своєму вірші «Люблю книгозбірні».

«… Вільного часу не губим:
Повість, роман, чи есе –
Книгу читаєм і любим,
Знаєм, що книга – це все.
Є у нас друзі усюди
Радощів безліч земних
Тільки ж послухайте люди:
Що б ми робили без книг?»

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Архів публікацій