31 жовтня 2012 року відбулося чергове засідання клубу інтелігенції ім. І. Пелипейка

На порядку денному розглядались питання:

  • 340 років від дня народження Пилипа Орлика (1672-1742), автора першої  Української Конституції (1710);
  • 65 років від дня народження Орисі Яхневич (1947), поетеси, авторки багатьох віршованих збірок, члена Національної спілки письменників України.

Про Пилипа Орлика — гетьмана України доповідав директор Косівської централізованої бібліотечної системи Ярослав Васильович Семанишин.

У жовтні 2012 року виповнюється 340 років з дня народження Пилипа Орлика, українського державного, політичного і військового діяча, гетьмана України.

Враховуючи важливість постаті Пилипа Орлика для історії України, українського державотворення, Верховна Рада України постановила урочисто відзначити на державному рівні 340-річчя з дня народження Пилипа Орлика.

Пилип Орлик походив з родовитої литовсько-чеської сім’ї. Народився 21 жовтня1672 р. в м. Косуті поблизу Вільна. Навчався в єзуїтському колегіумі у Вільні, а 1694 року закінчив Києво-Могилянську колегію.

Працює писарем у канцелярії київського митрополита, потім стає старшим військовим канцеляристом, а згодом і регентом (управителем) справами Генеральної військової канцелярії. Пізніше призначений генеральним писарем, а невдовзі став найближчим радником гетьмана І. Мазепи. Разом з гетьманом намагався створити антимосковську коаліцію, яка стала б гарантом незалежності Української держави.

Після смерті І. Мазепи на козацькій раді 5 квітня 1710 року П. Орлик  був обраний гетьманом, якого одразу ж визнали шведський король і турецький султан.

З 1714 року він був змушений жити в різних країнах: Швеції, Німеччині, Франції, Греції, Молдові. Помер у м. Яса (тепер Румунія) у травні 1742 року.

П. Орлик був останнім українським гетьманом періоду Гетьманщини, який відкрито поставив питання про створення української незалежної держави. Він був автором блискучих політичних творів, історична постать Пилипа Орлика досить цікава, і по цій темі розгорнулась дискусія.

Аделя Григорівна Григорук — старший науковий співробітник НДЛ «Гуцульська етнопедагогіка і гуцульщинознавство» НАПН України, заслужений працівник освіти України, розповіла досить цікаві факти з життя П. Орлика і запропонувала у більш широкому колі вивчати цю тему; організувати конференцію і залучити молодь і студентство, щоб знали свою історію, відомих політичних і військових діячів.

По святкуванні 65-ї річниці від дня народження Орисі Яхневич, поетеси, авторки багатьох віршованих збірок, члена Національної спілки письменників України, родом з с. Семенівки Городенківського району. Слово взяв Василь Шкурган — член Національної спілки письменників України (2012), лауреат літературної премії «Князь роси» ім. Т. Мельничука, унікальний поет і прозаїк, наш земляк. Він з теплотою і щирістю розповів про цю унікальну жінку-поетесу, яка має таку силу і жагу до життя, що передається нам, читаючи її поезію.
Орися Яхневич — лауреат Літературних премій ім. Т. Мельничука та Л. Мартовича.

Читаючи поезію Орисі Яхневич, для якої кожен крок по життю, кожна мить — то вже щастя. Вона, на відміну від інших уміє щиро радіти щебетові птахів за вікном, сонячній днині чи маленькій сніжинці. Усе це — миті щастя, які залишаються з жінкою назавжди, бо переливаються у її поетичне слово:

…Я просто хочу жити,
Мати щасливу днину,
Душею не кривити, —
Вбачати в собі людину.

Для Орисі Яхневич поезія — це опора і надія, отой стрижень, який не дає людині лягти пластом, втратити життєві інтереси. Сама поезія і дає наснагу поетесі іти до Сонця.

Василь Іванович Шкурган, продекламував вірші своєї колеги. До теплих слів про колегу на літературній ниві приєднався Богдан Радиш-Маринюк — член Національної Спілки письменників України, автор 26 книг, лауреат кількох літературних премій. Богдан Радиш згадав творчі зустрічі з поетесою і побажав усім присутнім, не загрубіти на суховіях життя, як це робить Орися Яхневич, а жити і радіти кожному прожитому дню.

Члени клубу Інтелігенції Косівщини низько вклоняють голови перед цією жінкою, в якої така складна доля, і  вирішили хоч із запізненням написати вітального листа з ювілеєм і відіслати в подарунок книги наших письменників-земляків: Б. Радиша-Маринюка, В. Шкургана, нашого голови клубу З. Библюка та автора книг і літературного критика А. Григорук.

Працівники відділу обслуговування організували тематичні викладки літератури по даних темах, а завідувач сектором краєзнавства П. Гуралюк виготовила пам’ятку користувачу «Поезія — її опора і надія».

Кікоть Г.О. —
бібліотекар Косівської ЦРБ,
секретар клубу Інтелігенції.

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Архів публікацій