Свято бібліотеки

Відповідно до Указу Президента України вже понад десять років поспіль 30 вересня в Україні традиційно відзначається професійне свято – Всеукраїнський день бібліотек.

Це свідчить про повагу влади та народу до своєї духовної спадщини, а також про визнання ними тієї ролі, яку відіграють в державі та житті суспільства такі інституції, як бібліотеки.

Саме вони за своїм природним призначенням є потужним знаряддям демократії, гармонізації суспільних відносин, важливим чинником інтелектуального, духовного та естетичного збагачення нації. Доносячи до людей весь спектр різноманітних знань та інформацію, державотворчих ідей, розкриваючи реальну картину світу, бібліотека сприяє всебічному розвитку особистості, вихованню кращих громадянських якостей і патріотичної свідомості населення, забезпечує нерозривний зв’язок минулого та сьогодення.

Сьогодні бібліотеки допомагають учню та вчителю, урядовцю та пенсіонеру, студенту – кожному, хто шукає інформацію, щоб підвищити фаховий рівень, долучитися до світового досвіду, вивчити історію свого та інших народів.

Минулі роки, хоч і були складними та суперечливими для бібліотек району, зокрема через фінансові труднощі, довели, що вони стали дійсно сучасними установами і піднялися на новий, більш високий щабель свого розвитку.

Вони є вікном у світ, фактором консолідації нації, засобом, щo забезпечує безперервність розвитку і спадковості культури, гармонізатором соціальних відносин, елементом системи навчання, самоосвіти, духовного, естетичного і професійного вдосконалення особистості.

Саме в її стінах діє постулат демократичного суспільства: право людини користуватися бібліотекою не обмежується з причини її віку, раси, віросповідання, національності, соціальних або політичних поглядів.

За останні роки бібліотечна система району розвивалася відповідно до інтересів та вимог суспільства.

До послуг жителів району 49 бібліотек сфери Міністерства культури і туризму України із загальним фондом понад 600 тисяч примірників. Це – центральна районна бібліотека, центральна бібліотека для дітей м. Косова та 47 бібліотек-філій, користувачами яких є понад 30 тисяч осіб.

Бібліотечні послуги їм надають 69 кваліфікованих спеціалістів.

До послуг користувачів сформований довідково-бібліографічний апарат. Широкий вибір періодичних видань. Центральна районна бібліотека передплачує понад 70 назв журналів і газет, по 9 періодичних видань отримують сільські книгозбірні.

Районна бібліотека надає доступ до електронних інформаційних ресурсів, навчає пошуку інформації в Інтернеті. Відвідувачі бібліотеки можуть скористуватись електронною поштою.

В логічній послідовності змістовно і яскраво обладнані книжково-ілюстративні виставки, тематичні стелажі і полички. Їх доповнюють етнографічні мотиви декоративно-ужиткового мистецтва. Експонуються твори місцевих народних майстрів: вишивані рушники, зразки одягу та речей гуцульського побуту.

В бібліотеці с. Кобаки увагу відвідувачів привертає міні-музей гуцульського фольклору.

Бібліотека селища Кути по праву служить школою наочного розкриття інформаційно-документальних ресурсів.

Змістовно і фахово оформлені книжкові виставки, тематичні полиці, вікторини «Літературні скарби незалежної України», «Заповіді Божі – принципи кожної людини», «Чарівний дивосвіт Карпат», «Гуцульський золотий чарівний край», «Право – це наука про добро і справедливість», вернісаж літературних новинок «Що? Де? Коли?», розмаїття звернень, запрошень до бібліотеки, інформація про нові книги.

Активною є участь бібліотек у відзначенні державних свят.

Значну увагу книгозбірні приділяють культурно-просвітницькій роботі, пропаганді творчих надбань українських письменників, популяризації видань прикарпатських авторів.

Щорічно відзначаються Шевченківські дні. Останнім часом переважають нетрадиційні форми: конкурси знавців життя і творчості Т.Шевченка, літературно-мистецькі свята «Пісня, дума, слава Кобзаря», години бібліографії «Не забудьмо пом’янути».

Читацькі конференції, літературні вечори, години поезії присвячувались творчості письменника, публіциста, мислителя І. Франка.

На прикладах творчих здобутків письменників-класиків бібліотечні працівники розкривають красу і велич українського слова. Багато чисельні заходи проводились до Міжнародного Дня рідної мови та Дня української писемності.

Серед культурно-мистецьких заходів відчутною є зацікавленість творчістю письменників прикарпатського краю. Популяризуються видання прикарпатських авторів – М. Андрусяка «Брати грому», «Брати вогню», Н. Стефурак «Душа», Е. Турковської «Озоріння», М. Влад «Стрітеннє», Б. Томенчука «Він був Пророком», О. Смоляка «У часи не-битиєві», О. Яхневич «Горіння», Д. Юсипчука «Дзвони чумацького шляху» та ін..

Працівники бібліотек вишукують нетрадиційні підходи для розвитку краєзнавства. Це поглиблене вивчення історії Гуцульщини, ознайомлення з мистецькою Косівщиною, її традиціями, звичаями, ремеслами.

Проводяться зустрічі з письменниками, митцями, відомими людьми краю. Відбулися презентації книг В. Cтеф´юка «Стежками опришків», Б. Радиша «Сонети», В. Шкургана «Кілько того світа», А. Григорук «На відстані слова».

Національному і патріотичному вихованню юнацтва сприяла участь бібліотек ЦБС у Всеукраїнському конкурсі «Легенди рідного краю», переможцем якого став читач районної бібліотеки Мирослав Лаюк.

Примноженню духовної культури, умов для неформального спілкування сприяють клуби та молодіжні любительські об’єднання за інтересами. Орієнтиром в цьому стала центральна бібліотека, при якій їх діє 4. Серед них клуб інтелектуалів «Знавці», який відомий за межами району.

Сьогодні позитивної оцінки заслуговують центральні бібліотеки, бібліотеки-філії селищ Кути, Яблунів, сіл Вербовець, Кобаки, Стопчатів, Н. Березів, Пістинь, Черганівка, Ст. Кути, С. Березів, Слобідка, Космач, Рибне, Рожнів та багато інших. Вони стали справжніми осередками спілкування та дозвілля краян.

У день професійного свято бібліотекарів суспільство вшановує подвижників бібліотечної справи, людей, киї присвятили своє життя служінню книзі.

Визнання суспільством нового статусу бібліотеки, як інформаційного закладу об’єктивно поставили професію бібліотекаря у ряд найнеобхідніших і актуальних.

За останні роки до бібліотекарів району прийшло розуміння того, що хороший бібліотекар – це той, хто має вичерпні знання та здатний передавати їх іншим, досконально орієнтується в інформаційних ресурсах.

Для наших бібліотекарів не існує «широкого загалу користувачів», а кожний із нас є «особливим випадком» – зі своїми потребами, проблемами, бажаннями та призначеннями.

Для кожного бібліотекаря району головне, щоб користувачі не виходили за межі бібліотеки з почуттям розчарування, не отримавши необхідних документів.

Сьогодні у нас подвійне свято: 70 років тому було засновано центральну районну бібліотеку. Усі ці роки центральна бібліотека постійно розвивалася, її робота удосконалювалася.

В цьому велика заслуга наших ветеранів бібліотечної роботи, які завжди високо тримали марку центральної районної бібліотеки. Це Блінова Тетяна Микитівна, Бієвська Марія Андріївна, Волощук Анна Іванівна, Яницький Тадей Олексійович, Дударенко Віра Пилипівна, Радиш Богдан Ілліч, Ватаманюк Тереза Григорівна, Іщенко Зоя Денисівна, Балобіна Іванівна. За їх безпосередньої участі відбулося розширення функцій книгозбірні, її переоснащення, зміни у кількісному і якісному складі бібліотечного фонду, народжувалися добрі традиції, вони виховали чимало високопрофесійних бібліотекарів.

Наші ветерани і сьогодні не втрачають зв’язку із книгозбірнею, із колегами, слідкують за подіями у бібліотечно-інформаційному середовищі, діляться своїм досвідом.

Щире спасибі за Вашу працю, здоров’я Вам, щастя і добробуту.

З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек сердечно вітаю всіх бібліотечних працівників і тих, хто причетний до книги, з нашим професійним святом.

Бажаю всім міцного здоров’я, радості, добра, натхнення та оптимізму, нових успіхів у нашій бібліотечній справі.

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Архів публікацій