Косівщина літературна

З Косовом пов’язані імена десятків письменників – і дуже відомих і зовсім мало знаних. Але на превелике диво, за останні 150 років лише двоє уродженців Косова стали, авторами книжок поезії чи прози – це Михайло Павлик і Надія Романишин, учителька з Долини, народжена у м. Косові 1953р.

Зате ближні й дальші села, ціла Косівщина народила щедро тих, хто стає служителем слова. І всі вони так чи інакше пов’язані в своєму житті й у творчості з Косовом. Це насамперед Марко Черемшина з недалеких Кобак, Марійка Підгірянка, яка провела всі молоді літа в Уторопах, Василь Костинюк з Пістиня, автор повісті про опришків «Трембіти грали».

Ціла плеяда авторів з’явилася після Другої світової війни. У Косові жили, працювали, творили Марія Влад з Розтік, Тарас Мельничук з Уторопів, Петро Корнеюк з Хімчина, Микола Близнюк зі Старих б Іван Мисюк з Делятина, Степан Пушик з-під Галича, Михайло Борук з Рожнова. У косівській районній газеті, редактором якої був Олександр Бартан, що мав літературний смак, друкувалися Володимир Григорак і Михайло Скавуляк з Кобаків, Ярослав Гавучак зі Старих Кут, пізніше – Василь Герасим’юк із Прокурави. У той час по в’язницях і концтаборах каралася молода вчителька зі Старого Косова Марія Яремин, свої переживання виливала у віршах.

В останні десятиріччя відомою стала «вербовецька трійця» : Тарас Девдюк, Іван Андрусяк, Іван Бойчук, а також поет з Хімчина Василь Бойчук. Виходець з Рожнова Богдан Радиш-Маринюк – член НСПУ, починаючи з 1979 року видав понад 20 книжок, десятки його поезій стали піснями.

Когорту косівських поетів поповнили автори поетичних збірок Богдан Романишин та різьбяр Олексій Корбутяк. І до поезії, і до прози вдається Василь Шкурган. Автором декількох книжок став театрознавець і краєзнавець Василь Cтеф’юк, а його син Володимир написав цікаве дослідження «Косів – місто історичне». Хочеться згадати ім’я людини, яка мужністю таланту і праці відновила та висвітлила багато невідомих фактів з історії Гуцульщини, зокрема Косова – це Ігор Аполлонович Пелипейко – заслужений працівник народної освіти України, людина енциклопедичних знань з питань культури, мистецтва, літератури; краєзнавець. Декілька книжок нарисів видав журналіст Михайло Городенко.

Мало який район може похвалитися такою кількістю лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка з галузі літератури, як Косівський. Ось вони, гордість не лише нашого краю, але й усієї України.

Лауреати Національної премії ім. Тараса Шевченка в літературній галузі (вихідці Косівщини):

  • Дмитро Павличко: (уродженець с. Стопчатів). Двічі відзначений Державною премією ім. Т. Шевченка: в 1975р. – за збірки поезій «Сонети подільської осені» і «Таємниця твого обличчя»; в 1977р. – за збірку поезій «Любов і ненависть»
  • Роман Іваничук: (уродженець с. Трач). Премію присвоєно 1985 року за історичні романи «Вода з каменю», «Четвертий вимір»
  • Федір Погребенник: (уродженець с. Рожнів) премію присвоєно 1998 року за участь у виданні п’ятдесятитомника творів Івана Франка
  • Тарас Мельничук: (уродженець с. Уторопи). Премію присвоєно 1992 року за збірку поезії «Князь роси»
  • Василь Герасим’юк: (уродженець м. Караганди, дитинство своє провів у с. Прокураві). Премію присвоєно за книгу віршів «Поет у повітрі» (2003р.)
Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Архів публікацій