Із забуття – в безсмертя

«Кожна зірка має свій час – сходить й заходить»
В.Стус

Історія української культури ще донедавна нагадувала розбиту, викривлену ґрунтову дорогу, яка прямувала до грандіозної тріумфальної арки, вибудуваної на честь тільки світоглядно непомильних класиків, яких, на жаль, старанно «очищували» від суперечностей, від болісних роздумів і сумнівів. Як би нам хотілося, щоб усі великі постаті, які творили національну культуру, були б гідно оцінені нашою владою.

Наш обов’язок на сьогодні і на завтра не лише згадати імена тих, хто в цих немилосердно важких умовах пробирався до світла, підносив голос на захист української мови, літератури і культури, хто виборював право на легальні українські видання, друкуючи їх російським алфавітом, тому що звучали вони все ж таки рідною мовою.

Січень багатий на дні народження відомих людей. Уже стало традицією, що в останню середу кожного місяця засідає клуб «Творчої інтелігенції». І саме тоді всією громадою Косівщини ми віддаємо шану в пам’ять про цих людей: 125- р. від дня народження Михайла Атаманюка та 75-р. від дня народження Василя Стуса.

З доповіддю про Михайла Атаманюка (1888-1939), письменника, перекладача, журналіста, педагога, поета виступила Галина Кікоть – бібліотекар відділу обслуговування Косівської ЦРБ.
Михайло Атаманюк народився 1 січня 1888 року в с. Яблунові Косівського району. Це брат Василя Атаманюка, теж прозаїка, поета з Яблунова. Всі твори письменника здебільшого про життя гуцулів. Своїми творами він закликав бути згуртованими, непокірними і вірити, що наша Україна буде незалежною. Так і сталося!

Василь Стус, 75-р. від дня народження якого відзначали, заслуговує вшанування на державному рівні. Про його творчість доповіла Галина Омелянівна Тимофійчук, вчитель-філолог Косівської гімназії-інтернат. Вона розповіла дуже цікаві факти про життєвий і творчий доробок Василя Стуса. Вже в той час, Стус проявив себе Українцем з великої літери. В своїй поезії він особливо гостро сприймає чужі біди і болі, намагається зразу ж, можливо, й не пізнавши вповні суті й смислу чужої справи, стати на захист словом-зверненням, бо сам відчував, переживав, що таке беззахисність і безпорадність у скрутні хвилини.

Поет болісно реагував на перекручення принципів національної політики на Україні. Й знову ж мав рацію, сварився, обурювався, протестував… Його пошуки історичної правди, пережитої народом, підсилювалися тотальним трагізмом, а це призвело до певних символічних узагальнень, що суперечило морально-психологічній атмосфері періоду застою.

«…Мені здається, що живу не я,
А інший хтось живе за мене в світі
В моїй подобі. Ні очей, ні вух,
Ні рук, ні ніг, ні рота. Очужілий
В своєму тілі. І кавалок болю, і,
Само замкнений, у тьмущій, тьмі завис…».
В.Стус.

Поет намагався перебороти хвилини розпачу. Особливо важко переживає Василь Стус розлуку з дружиною і маленьким сином. Він був дуже хорошим батьком, завжди знаходив хвилинку вільного часу для свого синочка. В дитинстві малий Василько знав напам’ять всього Кобзаря, захоплювався музикою, його дуже цікавило питання русифікації, він був всесторонньо розвиненою Людиною з великої літери.

Ніна Павлівна Васильченко-Каверіна, яка навчається в аспірантурі на кафедрі української літератури Чернівецького НУ ім. Ю.Федьковича, повела всіх присутніх у музичний світ поета. На дисках прослухали живий голос Василя Стуса, пісні на його поезію, а також Ніна виконала один з музичних творів.

Ця молода аспірантка, захистила магістерську роботу по творчості Василя Стуса. Вона може розповідати про цю постать годинами з такою наснагою і піднесенням, що аж дух забирає. Всі присутні були вражені і багато для себе почерпнули нового матеріалу.

Такі постаті в літературі, як Михайло Атаманюк, Василь Стус не мають права на забуття!

Шановні наші читачі, творчі люди, не забувайте виділити трошки часу, щоб прийти до бібліотечної світлиці і разом вшанувати пам’ять про тих людей, які на це заслуговують, і ми перед ними в боргу, ціною своєї свободи і незалежності.

Кікоть Г.О.
секретар клубу «Творчої інтелігенції»,
бібліотекар Косівської ЦРБ

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Архів публікацій