Відзначення 160-річчя від дня народження Михайла Павлика

Теплого осіннього ранку 17 вересня 2013 року біля пам’ятника Михайлові Павликові у Косові було людно, як ніколи. Сюди прийшли всі ті, хто пам’ятає минуле свого краю і кого болить його майбутнє.

Цього дня виповнилося 160 років від дня народження «будителя народної душі», відомого косів’янина Михайла Івановича Павлика (1853-1915) – поета, прозаїка, перекладача, публіциста, журналіста, редактора, видавця, вченого-історика, філософа, соціолога, фольклориста, етнографа, бібліографа, культурного, громадського і політичного діяча, який відіграв важливу роль у суспільно-громадському й політичному житті Галичини свого часу і залишив глибокий слід в українській культурі.

З цієї нагоди в Косові відбувся цілий комплекс заходів по вшануванню славного краянина Михайла Павлика.

Святкування розпочав голова міста М.М.Фокшей, який привітав всіх присутніх із святом, нагадавши при цьому, що косівяни мають ким гордитись, адже М.Павлик був чи не найближчим другом і соратником Івана Франка, учнем і послідовником Михайла Драгоманова. Все життя М.Павлик присвятив служінню своєму народові, національному відродженню України, в своїх стремліннях був у числі перших українських суспільно-громадських діячів.

До виступу було запрошено Б.І.Радиша-Маринюка – письменника, члена НСПУ, першого лауреата районної літературно-мистецької премії ім. М.І.Павлика, який провів цікавий екскурс по відзначенню Павликових ювілеїв, починаючи з відкриття пам’ятника М.Павликові (1973 р.) до нинішнього дня. Богдан Ілліч зауважив, що Михайло Павлик у значній мірі постать трагічна, до кінця поглинутий боротьбою, він не мав щастя зазнати тривкої дружби, відмовився від особистого життя. Письменник завершив свій виступ вірою у те, що Косів спроможеться гідно вшанувати пам’ять «будителя народних душ» (І.Франко) відродженням музею.

До підніжжя пам’ятника М.Павликові були покладені квіти, а голова міста М.М.Фокшей запросив присутніх відвідати музей Народного мистецтва і побуту Гуцульщини в м. Косові для ознайомлення з архівними матеріалами з життя і діяльності М. Павлика і літературою про нього.

Після цікавої розповіді Ю.Й.Джуранюка, наукового працівника Косівського музею Народного мистецтва та побуту Гуцульщини, який ознайомив гостей музею з експозиціями, учасників свята було запрошено в Косівську районну центральну бібліотеку на науково-практичну конференцію «Михайло Павлик – видатний син нашого краю».

Директор Косівської ЦБС Я.В.Семанишин ознайомив присутніх з програмою конференції, а також привітав учасників конференції і побажав їм плідної праці.

З доповіддю «Громадсько-політична та наукова діяльність Михайла Павлика (1874-1915)» виступив В.В.Костюк, кандидат історичних наук, доцент, викладач суспільних дисциплін Косівського ДІПДМ ім. В.Касіяна. Володимир Володимирович навів кілька містичних фактів, пов’язаних з іменем Михайла Павлика.

Із неабияким зацікавленням слухали і виступ А.Г.Григорук, заслуженого працівника освіти України, старшого наукового співробітника НДЛ «Гуцульська етнопедагогіка і гуцульщинознавство» НАПН України, який мав назву «Невтомний ратай на ниві українського пробудження». Аделя Григорівна відмітила, що лише сам перелік сфер Павликової діяльності перехоплює подих від величі цієї непересічної особистості, справжнього титана думки й чину, що до останку служив рідному народові й справі його національного й державного самоусвідомлення.

А.Г.Григорук внесла пропозиції щодо відновлення літературно-меморіального музею, реанімації ідеї Центру Павликознавства в Косові, встановлення пам’ятних знаків в тих місцях, де бував і працював письменник, назвати його іменем Косівську школу №1 та одну з аудиторій училища або інституту та ін.

«Іван Франко і Анна Павлик» – тема виступу Анни Семенівни Богдан, голови Союзу українок в м. Косові. «Анна Павлик – дівчина-гуцулка, що самотужки пробивалася крізь освіту, товаришка з лави обвинувачених Франка й інших студентів на судовому процесі в січні 1878 р., невтомна пропагандистка нових ідей, безнастанно переслідувана поліцією й судами, індивідуальність…», – за словами Анни Богдан таку оцінку Анні Павлик дав М.Грушевський. Анна Семенівна зацікавила присутніх розповіддю про те, яку роботу провели косівські союзянки по відновленню могил Анни і Михайла Павлик, що знаходиться у м. Львові.

Заслужений вчитель України Василина Миколаївна Сеняк у своєму виступі «Жіноча недоля у творах Михайла Павлика» яскраво висвітлила тему безправ’я жінок у творчості М.Павлика. Вона повідомила присутнім, що пропри те, що шкільна програма не охоплює вивчення життєвого і творчого шляху М.Павлика, вчителі Косівської гімназії на виховних годинах, позакласних читаннях знайомлять своїх вихованців з визначними постатями нашого краю.

На конференції пролунали різноманітні цінні інформаційні повідомлення.

Член клубу інтелігенції ім. І.А.Пелипейка м. Косова В.В.Тутуруш представив рідкісні видання М.Павлика. Особливо зацікавлено присутні оглядали поштові марки з фото відомих українських діячів, в тому числі і марку з фотографією М.Павлика.

Насамкінець Володимир Васильович пообіцяв передати свої раритети до майбутнього музею М.Павлика, з надією про його відновлення.

Автор меморіальної дошки Анни Павлик – Й.Д.Приймак поділився своїми емоціями, які наповнювали його під час роботи над цим твором. Йосип Дмитрович повідомив присутнім про те, що в його планах на майбутнє є задум написання портретів Анни і Михайла Павликів.

Учасники конференції почули від Ю. Й. Джуранюка неймовірну історію знайдення цілого ящика цінних архівних документів Михайла Павлика, яку виявили працівники музею в самому ж таки його приміщенні. А також Юрій Йосипович розповів про експонати, які подарували відомі люди. Пан Джуранюк щиро вірить в те, що музей Михайла Павлика все таки буде створений.

Учні Косівської ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів порадували присутніх своєю міні-екскурсією по життю і діяльності Михайла Павлика. В їх виконанні прозвучали поезії.

Значний внесок у підготовці та проведенні павликових святкувань зробили працівники Косівської бібліотеки. Завідувач сектором краєзнавства П.В.Гуралюк випустила інформаційну довідку «Лауреати премії імені Михайла Павлика», а провідний бібліограф ЦРБ У.Й.Книш підготувала пам’ятку читачеві «Видатна постать в історії України».

У бібліотечній світлиці була організована викладка літератури «Будитель народних душ», на якій представлені твори Михайла Павлика та література про його життєвий і творчий шлях. З оглядом літератури виступила завідувач відділом обслуговування Балагурак І.Й., яка детально ознайомила присутніх з літературною павликіаною, яку містить центральна книгозбірня м. Косова.

Цьогорічна конференція сприятиме тому, що молоде покоління нашого міста і району усвідомлюватимуть себе духовними спадкоємцями своїх видатних краян, і насамперед Михайла та Анни Павлик.

На конференції була прийнята резолюція, в якій передбачено вивчення літературно-публіцистичної спадщини Михайла Павлика та ряд заходів по увіковіченню пам’яті Анни та Михайла Павлик.

Матеріали конференції «Михайло Павлик – видатний син нашого краю» будуть видані окремою брошурою.

Зав. сектором краєзнавства Косівської ЦРБ П.Гуралюк.

Share

Comments are closed.

Архів публікацій